Az idei birsalmasajtjaim - egyszerűen
Nem sokszor hagytam ki ennek a csodás édességnek az elkészítését, tavaly még egy könnyítést is kitaláltam az elkészítésére. A könnyítés pedig egy szűrőbetétes fazék.
Igen, ez egy 8 literes szűrőbetétes fazék ami megkönnyítette a munkámat.
Ugyanis a szűrő nem ér le az edény aljára így szinte kizárt a leragadás.
Én így készítettem:
---------------------------
Az egész birsalmákat ledörzsöltem száraz ruhával a szöszöktől.
Húsvágó deszkán nagy éles késsel 4 felé daraboltam, csak a magot távolítottam el, a fehér ikrás részt nem szabad kivágni ez tartalmazza a dermedést elősegítő pektint.
Apróbbra daraboltam, tisztára mostam, és az előre felforrósított vízbe beletettem a szűrőbetétet és mentek a birsalmák. A víz mennyisége kb. 1 liter volt.
Nem volt tele az edény, rátettem a tetőt és közepes hőmérsékleten párolni kezdtem, fél óra alatt meg is puhult az alma egyszer sem kellett megkavarni.
Amikor a párolással készen voltam, kiemeltem a gyümölcsöt és semmi folyadék nem került a darálandó almához, húsdarálón pépesítettem.
3,5 kiló lett a massza, vissza raktam a fazékba itt már szűrőbetét nélkül.
Nagyon nehezen kavarható volt, ezért én lassan bele is raktam a megfelelő mennyiségű cukrot, minden kilóhoz 70 dkg.ot, így már könnyebb volt kavarni.
Felrottyanástól számítva mindössze fél órát főztem állandó kavarás mellett, ez volt a legnehezebb.
Hideg vízzel kiöblített formákba raktam, ma már ki is fordítottam az edényekből, pár napig tiszta ruhán szárítom majd csomagolom, foolpakban.
AZ ALMÁKAT NEM KELL HÁMOZNI!!!!
Tegnap készültek.