top of page

A befőzés aranyszabályai

Azonnal kiegészítem a címet, az én konyhámban az én sok évtizedes tapasztalataim alapján.

Mert ezt itt is leírom hogy ahány ház annyi szokás, mindenki szereti a járt utat .Én most inkább azok kedvéért írom le ezeket, akik még most kezdik megszeretni ezt a szép munkát és útmutatónak jó lesz.

Össze sem tudom számolni, hány ezer üveg befőttet varázsoltam üvegekbe 50 év alatt, tehát a tanácsok mind bevált tapasztalat után születtek.

Legelőször is a befőzés nem akkor kezdődik amikor az üvegekbe rakjuk, jóval előbb.

Nagyon fontos a tisztaság a megfelelően elmosott üvegek, tetők és az eszközök amikkel dolgozunk a munka folyamán. Nekem külön erre a célra használt fazekam, lábosom van , amibe még soha sem készült más dolog.

Az üvegek mosásakor külön mosogató kendőt használok, amit gyakran tudok fertőtleníteni.

Az üvegeket én mindig előbb kimosom, tálcára rakom , tiszta kendővel leterítem és a tiszta tetőkkel együtt hagyom kiszáradni. Jó érzés , amikor a befőzéskor csak előveszem.Az előkészítés legfeljebb előző nap történik,nem hetekkel előtte.

Itt most mondom én könnyű nekem, van nagy konyhám és kamrám el tudom addig helyezni, voltam olyan helyzetben is , hogy pici főzőfülkém volt csak, de akkor is találtam olyan helyet ahol nem zavart senkit és semmit.

Jó hosszan írtam erről a dologról de talán itt ágyazunk meg jól a biztonságos befőzésnek.

Fontos a tisztaság,ezt nem nagyon lehet másképpen csinálni, igaz hogy én lehet túlzásban viszem, de 32 évig gyógyszerész asszisztensként dolgoztam amikor még nagyon sok gyógyszer ott készült, elengedhetetlen volt az a bizonyos patikai tisztaság.Én hiszem hogy nem ott ivódott belém ez a dolog szerintem alapból ilyen vagyok lételemem a rend és tisztaság, és örülök , hogy olyan helyen dolgozhattam ami nekem nagyon bejött.

Most lesz aztán igazán szó a befőzésről.

1. Ez a módszer amikor az üvegekben előre berakjuk a gyümölcsöket és így dunsztoljuk készre.

Ezt a módszert én cseresznyénél és meggynél alkalmazom.

Félig megrakom az üveget az aktuális gyümölccsel, rárakom a megfelelő mennyiségű cukrot, 3 vőkanál a cseresznyénél, 4 a meggynél, ezután telerakom az üveget, megtöltöm hideg vízzel, pici szalicilt rakok a tetejére, lezárom és jöhet a főzés.Közben óvatosan kiemelek egyet, látszik hogy fakul a színe és gyöngyözik a benne lévő folyadék.

Nekem olyan edényem van amiben 5 üveg fér bele egyszerre, ezt jó óra hosszig szoktam főzni és ebben a vízben hagyom kihülni, nem teszem száraz dunsztba.

2. Ez a szirupban történő befőzés:

-----------------------------------------------

A kellően előkészített hámozott vagy hámozatlan gyümölcsöt szirupban főzöm meg ami áll 2 liter víz és 80 dkg cukor, kávés kanál citromsavból.

Felforr a szirup, mehet a gyümölcs, habzástól számított 2-3 percig főzöm, persze ha kemény a gyümölcs, pl. birs, körte ezt tovább puhulásig.

Üvegbe rakás után fövő sziruppal feltöltöm az üvegeket, pici szalicil, lezárom és mehet a száraz dunsztba,meleg pléd vagy takaró másnapig.

Azt hiszem ha kezdő volnék nem sok kérdésem maradna, eléggé részletesen próbáltam leírni.

Most még zárásként a cukor nélküli befőzésről csak annyit, minden ugyanígy csak a cukrot édesítővel kell kiváltani, mindenki ízlése szerint tegye meg.


HOGYAN

KOMMENTELJEK?

KORÁBBI POSZTOK

bottom of page